Instytut Badań Informacji i Komunikacji

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611 4415
e-mail: ibik@umk.pl

Poradnia Weryfikacji Informacji

Zdjęcie ilustracyjne
fot. nadesłane

W podsumowaniu działań ostatniego roku akademickiego warto wspomnieć, że z inicjatywy dr Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy i członków Studenckiego Koła Naukowego Architektów Informacji SPEKTRUM powstała w ramach konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE) Poradnia Weryfikacji InformacjiI. Celem działania Poradni Weryfikacji Informacji jest przekazywanie wiedzy w zakresie sprawdzania wiarygodności informacji, przeciwdziałania dezinformacji i szerzeniu się fake newsów oraz wspieranie zainteresowanych w procesie nabywania umiejętności i kompetencji z tym związanych.

 

Pomysł ten zrodził się już prawie dwa lata temu, jednak pandemia odroczyła niektóre działania z tym związane. W tym roku akademickim Poradnia już działa i ma na swoim koncie dwie ważne inicjatywy: współpracę ze stowarzyszeniem fact-checkingowym Demagog, której efektem jest przeszkolenie studentów w zakresie weryfikacji informacji oraz szkolenie w ramach krytycznego odbioru informacji, zorganizowane w ramach współpracy z przedstawicielką CEO. Obie współprace kontynuujemy i mamy już plany na wspólne działania w kolejnym roku akademickim.

Serdecznie zapraszamy do współpracy osoby z uczelni oraz mieszkańców Torunia. Zachęcamy do kontaktu w tej sprawie z koordynatorką poradni, dr Magdaleną Cyrklaff-Gorczycą z Katedry Badań Przestrzeni Informacyjnej, poprzez e-mail: magdalena.cyrklaff@umk.pl

pozostałe wiadomości