Instytut Badań Informacji i Komunikacji

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611 4415
e-mail: ibik@umk.pl

Rusza III edycja konkursu „DETEKTOR” – sprawdź się jako fact-checker!

Napis:

Dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca została zaproszona do kapituły konkursowej III edycji konkursu fact-checkingowego „DETEKTOR” dla studentów z całej Polski. Zapraszamy studentów I i II stopnia wszystkich kierunków do udziału w konkursie, w którym trzeba wykazać się umiejętnościami weryfikacji informacji. Konkurs fact-checkingowy „DETEKTOR” to wydarzenie organizowane przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS) Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z głównym partnerem – Stowarzyszeniem Demagog, pierwszą polską organizacją fact-checkingową. Od 2024 r. organizację konkursu wspiera dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca, przedstawicielka Instytutu Badań Informacji i Komunikacji z UMK oraz Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii YUFE.

Konkurs składa się z 3 etapów:

  1. Do 31 marca 2024 r. znajdź dowolną fałszywą informację w sieci i dokonaj jej kreatywnej weryfikacji w formie pracy tekstowej, graficznej, dźwiękowej lub innej. Możesz wykonać: artykuł, podcast, piosenkę, infografikę, plakat lub inną pracę – ogranicza cię jedynie wyobraźnia.
  2. Jeśli Twoja praca przejdzie dalej, to zaprosimy Cię do udziału w warsztatach online, w czasie których nauczysz się bardziej zaawansowanych technik weryfikacji informacji. Wszystko po to, aby przygotować Cię do trzeciego etapu, czyli...
  3. ...udziału w spotkaniu w maju 2024 r., w czasie którego dostaniesz do zweryfikowania 10 materiałów, które mogą być fałszywymi przekazami. Za ich poprawne zdemaskowanie możesz otrzymać aż 100 punktów. Zwycięstwo w tym ostatnim etapie decyduje o przyznaniu nagród!

>>>Więcej informacji o konkursie znajduje się w jego regulaminie dostępnym tutaj<<< 

Jakie nagrody można zdobyć w trzeciej edycji konkursu „DETEKTOR”?

Dzięki wsparciu patronów wydarzenia uczestnicy konkursu mają szansę na wspaniałe nagrody. W tegorocznej puli nagród staże dla studentów i wizyta studyjna w Brukseli!

I MIEJSCE – płatny wakacyjny staż w Stowarzyszeniu Demagog + wizyta studyjna w Brukseli.

II MIEJSCE – płatny wakacyjny staż w redakcji CyberDefence24.

III MIEJSCE – wakacyjny staż w Projekcie Pulsar.

Wydarzeniu towarzyszy darmowy webinar, na którym dowiecie się więcej o fact-checkingu oraz na temat konkursu „DETEKTOR”. Więcej szczegółów wkrótce – zapraszamy do śledzenia aktualności na temat wydarzenia na stronach Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS), Stowarzyszenia Demagog oraz Instytutu Badań Informacji i Komunikacji.

pozostałe wiadomości