Instytut Badań Informacji i Komunikacji

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611 4415
e-mail: ibik@umk.pl

Q&A – kognitywistyka

Czym dokładnie zajmuje się kognitywistyka?

Kognitywistyka jest dziedziną, w obrębie której bada się poznanie. To pojęcie jest dosyć szerokie i pozwala na ujęcie wielu aspektów zjawiska do którego się odnosi. Można natomiast powiedzieć, że centralnym problemem, który kognitywiści starają się rozwikłać jest problem umysłu i mózgu – tzn. jak możliwe jest, że na podstawie aktywności neuronalnej mózgu, poznajemy rzeczywistość, myślimy, posiadamy preferencje etc.

Czego uczymy się na kognitywistyce?

Kognitywistka jest kierunkiem interdyscyplinarnym, tzn. wykorzystuje narzędzia badawcze oraz wiedzę z różnych dziedzin nauki aby odpowiadać na pytania dotyczące poznania. Łącząc wiedzę z zakresu neurologii, filozofii, socjologii, psychologii jesteśmy w stanie tworzyć nowe perspektywy w nauce – w tym wypadku, należące do dziedziny kognitywistyki. Oprócz tego, studia na kognitywistyce pozwalają nauczyć się programowania, pracy z wirtualną rzeczywistością, narzędziami do rezonansu magnetycznego, elektroencefalografu czy aparatury do okulografii. Każde z tych narzędzi ma swoje miejsce w badaniach o poznaniu.

Kto może zacząć studia na kognitywistyce?

W skrócie – każdy, kogo interesuje poznanie, umysł, działanie mózgu. Ale nie tylko, kognitywistyka jest jedną z dziedzin gdzie artyści, sportowcy, zainteresowani historią, matematyką oraz innymi naukami również mogą dokonać wkładu w rozwój tej dziedziny. Każdy problem dotyczący sfery poznania jest rozpatrywany w kognitywistyce – a jeżeli nie istnieją narzędzia by go zbadać – należy je stworzyć!

Co po studiach?

Kognitywiści znajdują pracę w wielu różnych branżach i dziedzinach. Zajmują się informatyką, prowadzą zlecone badania dla firm, są analitykami, specjalistami hr, administratorami systemów, specjalistami od różnego oprogramowania, statystykami w organizacjach – a wszystko to dzięki indywidualnej ścieżce rozwoju zainteresowań, którą umożliwia kognitywistyka. Natomiast sama dziedzina pozwala na wypracowanie unikalnej perspektywy dla każdego absolwenta, czyniąc zasób jego możliwości wyjątkowym i atrakcyjnym na rynku pracy.