Instytut Badań Informacji i Komunikacji

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611 4415
e-mail: ibik@umk.pl

Q&A – dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Czy na studiach z dziennikarstwa i komunikacji społecznej uczy się praktyki?

Studia z zakresu dziennikarstwa i komunikacji społecznej to połączenie zajęć praktycznych, warsztatów i teorii. Wychodzimy z założenia, że zajęcia praktyczne są kluczowe do zbudowania umiejętności potrzebnych w świecie dziennikarstwa, mediów i komunikacji wizerunkowej. Stawiamy nacisk, aby przedmioty praktyczne prowadzone były przez specjalistów w danej dziedzinie. Dlatego wśród prowadzących zajedziecie dziennikarzy, pracowników biznesów kreatywnych, specjalistów z zakresu marketingu, PR i brandingu.

Czy przychodząc na studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej muszę mieć już wiedzę dziennikarską i medialną?

Nie. Studia dziennikarskie są doskonałym miejscem, abyście postawili pierwsze dziennikarskie kroki, stworzyli strategię medialną i PR albo założyli własny komunikacyjny startup. Wszystkich tych umiejętności i wiedzy nauczycie się na studiach, a my pomożemy rozwinąć Wasze pasje.

Jakie specjalności można wybrać na studiach z dziennikarstwa i komunikacji społecznej?

Nasi studenci mogą wybrać jedną z dwóch specjalności:

Czym charakteryzuje się dziennikarstwo i nowe media?

Dzięki Creative writing stworzysz teksty artystyczne i użytkowe, które pomogą Tobie wypracować własny i niepowtarzalny styl. Reportaż i dokument to przedmiot, na którym nauczysz się rozpoznawać odmiany reportażu i formy dokumentalne. Poznasz również techniki i struktury tworzenia reportażu. Warsztat pracy dziennikarza to idealny przedmiot dla osób, które pragną dowiedzieć się więcej o specyfice pracy w redakcji oraz poszerzyć umiejętności opracowywania materiałów do publikacji prasowej.

Czym charakteryzuje branding i public relations?

W jakich miejscach Torunia odbywają się zajęcia?

Studenci z większość zajęć odbywają w budynku Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych, który położony jest na toruńskiej starówce oraz w nowym budynku Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego, które mieści się w miasteczku akademickim na Bielanach. Zachęcamy do zapoznania się z mapami kampusów UMK

Czy UMK ma centrum sportu?

UMK dysponuje nowoczesnym centrum sportu, w którym odbywa się większość zajęć z wychowania fizycznego. Uniwersyteckie Centrum Sportowe położone jest w sąsiedztwie kampusu bielańskiego. Więcej szczegółów na temat UCS

Gdzie odbywają się zajęcia z języków obcych?

Zajęcia z języków obcych odbywają się w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, które mieści się w kampusie na Bielanach. Więcej informacji o działalności SPNJO

Czy w ramach studiów można rozwijać swoje pomysły biznesowe?

Tak. Niektóre z zajęć, jak branding czy startupy kończą się przygotowaniem projektów gotowych do wdrożenia na rynku. Dodatkowo współpracujemy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości UMK. W ramach wspólnych działań nasi studenci z sukcesami biorą udział w konkursach grantowych przygotowywanych przez AIP i mogą rozwijać swoje pomysły, które opracowują w ramach zajęć.

Czy na UMK są media studenckie?

Jakie koła naukowe są na DiKS?

Jak wygląda proces rekrutacji na studia?

Szczegółowy opis procesu rekrutacji oraz opis kierunku znajdziesz na stronie dla kandydatów