Instytut Badań Informacji i Komunikacji

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611 4415
e-mail: ibik@umk.pl

Nowa książka z dziedziny architektury informacji

Okładka książki

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się książka, pt. „Architektura informacji. Teoria i praktyka” pod redakcją Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy, Weroniki Kortas i Piotra Rudery.  To opracowanie to kompendium wiedzy, które wyrasta z bogatej dyskusji nad problemami i rozwiązaniami w dziedzinie architektury informacji.. Książka skupia się na efektywnej organizacji informacji w produktach cyfrowych, przywiązując wagę do potrzeb użytkowników i poprawy komunikacji.

Dzięki zestawieniu dziewięciu interdyscyplinarnych tekstów autorów z różnych ośrodków akademickich czytelnik otrzymuje dogłębne spojrzenie na szeroki zakres zagadnień związanych z architekturą informacji. Pierwsza część książki jest poświęcona doświadczeniom użytkowników – analizuje m.in. aplikacje mobilne wspomagające wędrówki górskie oraz metody poprawy użyteczności cyfrowych bibliotek. Kolejne rozdziały dotyczą badania intuicyjności interfejsów gier mobilnych oraz technik rozpoznawania gestów w projektowaniu interakcji użytkowników.
 
Druga część monografii koncentruje się na przepływie informacji i optymalizacji struktury produktów cyfrowych. Autorzy analizują m.in. narzędzia do sortowania kart w projektowaniu serwisów internetowych oraz sposoby bezpiecznego uwierzytelniania użytkowników. Ponadto przedstawiają dyskurs na temat architektury informacji w kontekście serwisów społecznościowych oraz omawiają komunikowanie treści naukowych na portalu Twitter.
 
Zbiór tekstów prezentuje różnorodne podejścia i perspektywy na architekturę informacji, stanowiąc inspirację do dalszych dyskusji i badań w tej dziedzinie. Dla wszystkich zainteresowanych projektowaniem interakcji cyfrowych i optymalizacją doświadczeń użytkowników ta książka stanowi nieocenione źródło wiedzy i refleksji”.

Strona Wydawnictwa Naukowego UMK

pozostałe wiadomości